Daha Fazla

  Ihlamur Çayı: Faydaları ve Hazırlanışı

  /

  |

  Görüntüleme

  ve

  Yorum

  Ihlamur çayı günlük hayatta çaydan sonra çok fazla bir şekilde tükettiğimiz aynı zamanda da genellikle boğaz ağrısında kullandığımız şifalı bir bitki çayı olarak karşımıza çıkar. Ihlamur çayı grip ya da nezle olduğumuzda yapıp içtiğimiz bir çay haline gelmiştir. Bu sebeple de doktorlar tarafından soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

  Aynı zamanda da sadece rahatsızlıklara iyi gelmekle birlikte bireylerde strese yönelik hiçbir şey bırakmaz ve aksine stresi yok etmede yardımcı rol üstlenmektedir. Sağlık açısından da oldukça büyük bir öneme sahip olan ıhlamur çayı genel olarak gün içerisinde en az bir bardak tüketilmesi gerektiğini söylemektedir.

  Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

  Şifalı bir bitki çayı özelliği taşıdığından dolayı birçok faydasının bulunduğunu söyleyebiliriz. Ihlamur çayını genellikle hastalandığımızda tercih etmekte olduğumuz bir çay türü olarak karşımıza çıkar. Şifalı bir bitki çayı özelliği taşımasından dolayı hasta olduğumuzda iyileşmemizi sağlamaktadır.

  Birçok hastalığın iyileşmesinde öncü bir şekilde rol oynamaktadır. Aynı zamanda da sadece hastalıkları iyileştirme özelliği değil de birçok hastalığın oluşmasını engeller. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların çok çabuk geçmesine yardımcı olmaktadır. 

  Ihlamur çayının faydalarına baktığımızda;

  • Birçok hastalığın iyileşmesinde öncü bir şekilde rol oynamaktadır. Aynı zamanda da sadece hastalıkları iyileştirme özelliği değil de birçok hastalığın oluşmasını engeller. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların çok çabuk geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Genellikle bireylerdeki stresi alır. Ihlamur çayının sakinleştirici bir özelliğinin bulunduğunu söyleyebiliriz.
  • Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak vücuttaki zararlı maddelerden kurtulmamızı sağlar.
  • Yumuşatıcı bir etkisinin bulunması sebebiyle bireylerdeki öksürüğü ve boğaz ağrısını tam geçirmese bile en azından hafifletmeye yardımcı olur.
  • İltihaplanmayı ıhlamur çayının genellikle önlediği söylenmektedir.
  • Mide kasılmalarını önleyerek midenin rahatlamasını sağlar. Midede gastrit, mide yanması gibi mide rahatsızlıklarını önler.
  • Ihlamur çayı içmek sindiriminin iyi olmasına yardımcı olur.  Kasların kasılıp ve gevşemesine yardımcı bir rol üstlenmektedir.
  • Doğal bir besleyici olarak saçları beslediğini ve güçlendirdiğini söyleyebiliriz.
  • Ihlamur çayının cilde iyi geldiğini söyleyebiliriz. Cildin pürüzsüz bir görünümün olmasını sağlayarak cildi parlak bir hale kavuşturmasına yardımcı olur.
  • Kalp çarpıntısını önlemeye yardımcı olmaktadır.
  • Ihlamur çayı bireylerde kuvvetli bir bağışıklık sisteminin oluşmasında öncü rol oynar.
  • Aynı zamanda da ciltte kötü görünen lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Ihlamur çayı bireylerin daha rahat bir şekilde uykuya dalmalarına yardımcı olur.
  • Ihlamur çayı gözaltı torbalarının giderilmesine yardımcı olan bir çay türüdür diyebiliriz.
  • Gözaltı lekelerini gidererek bakterilerin oluşmasını engeller.
  • Bireyin hormon seviyelerinin düzene girmesini sağlamaktadır.
  • Ateşi olan bireylerin ateşinin düşmesinde yardımcı olur.
  • Ihlamur çayının sağlamış olduğu son fayda ise bireylerde oluşan baş ağrılarını azaltmada ve dindirmede başrol oynar

  Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

  Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

  Ihlamur çayının genellikle bir takım rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bu sebeple de bireyler genellikle ıhlamur çayını şifa niyetine içtiğini söyleyebiliriz. Genel olarak iyi geldiği düşünüldüğü rahatsızlık türleri ise, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi türler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ihlamur çayını demlemek diğer çay türlerine göre çok basittir. Ihlamur Çayı da genellikle normal çay şeklinde demlendiği görülmektedir. Ihlamur çayı ister cezve, isterse de normal çaydanlıkta demlenebilmektedir.

  Ihlamur çayı normal çay şeklinde su kaynatılarak ıhlamurun üzerine dökülmesi ile gerçekleşmektedir. Daha sonrasında ise bir süre demlemeye bırakılır. Bu ıhlamur çayını demleme süresinin genellikle 5- 10 dakika arasında olduğu söylenebilir. Ihlamur çayının renginin genellikle beyaz ve sarı arasında olduğu görülür. Çayın bu şekilde görülmesi çayın tam anlamıyla demlendiği anlamına gelmektedir.

  Afiyetle içebilirsiniz.

  Dogal Çay
  Dogal Çay
  Dogalcay.com, doğal çay tutkunlarına yönelik kapsamlı bir online platformdur. Site, çay severlerin çeşitli doğal çay türleri hakkında bilgi edinmeleri, sağlık faydalarını keşfetmeleri ve demleme teknikleri öğrenmeleri için tasarlanmıştır. Bu platform, yeşil çaydan siyah çaya, bitkisel infüzyonlardan özel karışımlara kadar geniş bir yelpazede çay seçenekleri sunar. Dogalcay.com'un temel amacı, ziyaretçilere çayın zengin kültürünü ve tarihini aktarırken aynı zamanda sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmektir.
  Share this
  Tags

  Doğal Yollardan Kilo Verme Rehberi

  Fazla kilolar, günümüzün en yaygın sağlık problemlerinden biridir. Hızlı ve yoğun yaşam tarzı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliğe bağlı olarak kilo almak oldukça kolay...

  Zayıflama Çayı: Doğal Yollardan Kilo Verme Rehberi

  Zayıflama, birçok insan için zorlu ve uzun bir süreç olabilir. Diyet ve egzersizin yanında, doğal yöntemler de bu süreci desteklemek için kullanılabilir. Zayıflama çayları,...

  Beyaz çay Nedir ve Nasıl Demlenir?

  Beyaz çay, çay bitkisinin (Camellia sinensis) en genç ve en hassas yapraklarından ve tomurcuklarından elde edilen, özel bir çay türüdür. Üretim sürecinin minimal işlem...

  Son Yazılar

  Benzer Yazılar